Tradycje i folklor Istrii

Istria folklor

Mieszkańcy Istrii zachowali swoje obyczaje.

W jaki sposób najłatwiej poznać tradycje i obyczaje danego kraju? Obcując z jego mieszkańcami podczas tradycyjnie obchodzonych świąt i imprez folklorystycznych, ukazujących ich ducha. A mieszkańcy Istrii, podobnie jak pozostali Chorwaci, obchodzą święta i różnego rodzaju uroczystości w sposób wyjątkowo tradycyjny, pełen tańców, śpiewu i wina.

Turyści mają okazję zetknąć się z chorwackim folklorem choćby podczas obchodzenia Dnia Rybaka, który różnie przypada, w zależności od miejsca, zwykle jednak w okresie wakacji. Nie są to imprezy komercyjne, przeznaczone są dla mieszkańców, z towarzyszeniem ludowych kapel, chórów, poczęstunkiem, ale turyści zawsze są gościnnie przyjmowani przez organizatorów. Jest to również okazja do spróbowania lokalnego wina, rakiji, małży lub ryb morskich. Takie imprezy są organizowane w Vrsar, pięknym nadmorskim miasteczku Istrii, najpierw na początku sezonu rybackiego, by połowy, z których wielu mieszkańców żyje, były jak najbardziej udane, potem z kolei w pełni sezonu, jako Festiwal Gastronomii, impreza większego formatu, trwająca do późnych godzin.

Natomiast inne śliczne nadmorskie miasteczko –Lovran proponuje kolejne turystyczne atrakcje Chorwacji, mianowicie Festiwal Szparagów, odbywający się wiosną, więc jedynie turyści, którzy w tym czasie zwiedzają Istrię, mogą skorzystać z możliwości przyjrzenia się prezentowanemu folklorowi. Festiwal trwa kilka dni, podczas których w lokalnych restauracjach serwuje się dzikie szparagi, na zakończenie festiwalu odbywa się impreza, podczas której zostaje przyrządzony ogromny, o średnicy dwóch metrów, omlet ze szparagami. Na potrawę zużywa się 1000 jaj i 30 kg szparagów, które później są konsumowane w postaci tego pysznego z pewnością przysmaku. Oczywiście, imprezie towarzyszy wieczorna zabawa na powietrzu. Na pocieszenie turystom , którzy będą w okolicach Lovranu w czerwcu, pozostaje Festiwal Czereśni, impreza podobnego typu, chociaż już bez ogromnego omletu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.