Opatija – elegancki kurort Istrii

opatija chorwacja

Opatija to miejsce w sam raz na krótki wypoczynek.

Chorwacja przyciąga do siebie wieloma atrakcjami turystycznymi, jedną z nich jest klimat nadmorski przyjazny dla wielu schorzeń, dodający sił i witalności każdemu, kto zdecyduje się na odpoczynek w tej części basenu śródziemnomorskiego. We wschodniej części półwyspu istryjskiego położona jest Opatija, uzdrowisko słynące z atmosfery luksusu i elegancji. To tutaj już w dziewiętnastym wieku przyjeżdżali możni Europy, by wypocząć „u wód”, do dzisiaj miejscowość znana jest ze swojego mikroklimatu przez cały rok, nawet zimą.

Miasteczko Istrii gościło wielu znanych Polaków, tutaj Henryk Sienkiewicz świętował otrzymanie nagrody Nobla, a marszałek Piłsudski i Witkacy korzystali z uzdrawiającej mocy klimatu morskiego. Obecnie Opatija również jest modnym miejscem, do którego przybywa wielu zamożnych turystów, można tu spotkać osoby znane z pierwszych stron gazet. Podczas spacerów po uliczkach miasteczka będziemy podziwiali piękne pałace z dziewiętnastego wieku, zbudowane przez wiedeńską arystokrację. Jako uzdrowisko Opatija oferuje luksusowe hotele, centra SPA i wellness, gdzie można nabierać sił po całym roku pracy, oferta skierowana jest jednak głównie do bardziej zamożnej klienteli.

Pozostali turyści z przyjemnością skorzystają z możliwości kąpieli na kilku plażach miasteczka, a także oferty dla nurków. Opatija to znane centrum nurkowe z długą tradycją, zwłaszcza, że wody Adriatyku w tych okolicach zapewniają przez wiele miesięcy w roku dużo podwodnych atrakcji. Turystyczne atrakcje Chorwacji w Opatiji to przede wszystkim możliwość uprawiania wielu sportów wodnych, na czele właśnie z nurkowaniem, ale i żeglowaniem czy surfowaniem na desce. Miłośnicy bujnej przyrody śródziemnomorskiej także nie będą zawiedzeni, poczynając od wspaniałych palm w centrum miasta, rosnących wzdłuż przepięknej promenady Lungomare, która ciągnie się ponad jedenaście kilometrów. Uroku promenadzie dodają pałace i wille z dziewiętnastego wieku, które obecnie są luksusowymi hotelami, a także drzewa laurowe i kasztany, które dają cień podczas spacerów w upalne popołudnia.

W Opatiji koniecznie trzeba odwiedzić Park świętego Jakova z wieloma gatunkami roślin sprowadzanych z różnych zakątków świata i najstarszym zabytkiem miasteczka- kościołem świętego Jakova z dzwonnicą. Na terenie miasteczka są również inne parki, do których warto zajrzeć, by podziwiać wszędzie bujną śródziemnomorską roślinność, jak choćby Angiolina z piękną willą wewnątrz parku. W okolicy Opatiji znajduje się park przyrody Ucka z wieloma gatunkami ptaków, których nigdzie więcej nie spotkamy, co może być nie lada gratką dla ornitologów- amatorów. W parku Ucka warto wspiąć się na górę Vojak, by stamtąd podziwiać widok na cały niemal półwysep Istrii, wyspy północnego Adriatyku, Wenecję w oddali, a także włoskie Alpy. Widok niezapomniany i na pewno warto go uwiecznić na pamiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.