Biokovo – jedna z atrakcji Chorwacji

masyw biokovo - górskie szczyty w Chorwacji

Z masywu górskiego Biokovo są przepiękne widoki na Adriatyk.

Ze względu na swoją unikalną budowę geologiczną oraz zróżnicowanie biologiczne masyw Biokovo został w 1981 roku uznany za park krajobrazowy. Rozciąga się na terenie 196 kilometrów kwadratowych (pas ziemi długości około 30 kilometrów – od Breli przez Makarską aż do miejscowości Podgora – i średnio 7 km szerokości). Na jego terenie występuje około 1 500 różnych typów roślin, chronionych gatunków płazów, 21 gatunków gadów, ponad 100 typów ptaków, a także 13 rzadkich, chronionych i zagrożonych wyginięciem gatunków nietoperzy. Z pośród 199 gatunków zwierząt żyjących pod powierzchnią ziemi, 60 to gatunki endemiczne.

Biokovo to de facto pasmo górskie wznoszące się niemal pionowo od wybrzeża Dalmacji przez co może imponować zróżnicowaniem wysokości (od 200 do 1 762 m n.p.m.). Masyw, mimo niewielkiej liczby schronisk, doskonale nadaje się do pieszych wędrówek ze względu na dobrze oznakowane i utrzymane szlaki, które szybko przechodzą znad morza pod urwiste, wapienne turnie. Jeden z najmniej zawiłych szlaków zaczyna się w Makarskiej i bardzo wymagającym podejściu wyprowadza na Vosac, który położony jest na wysokości 1425 m n.p.m. Wejście na szczyt zajmuje co prawda 3,5 godziny niemniej nagrodą za ten trud jest wspaniała panorama ze szczytu. Z tego miejsca można również iść dalej w kierunku najwyższego punktu parku i drugiego najwyższego szczytu w Chorwacji, czyli Sveti Jure, przy czym potrzebne będą dodatkowe 3 godziny (w obie strony z powrotem na Vosac).

Prawdą jest jednak, że większość z nas jadących do Chorwacji kieruje się tam z myślą o wypoczynku i myśl o trekingu po górach jest nam raczej w tym momencie odległa. Na szczęście nie musi to oznaczać rezygnacji z oglądania oszałamiających widoków, ponieważ na szczycie Sv. Jure (czyli po polsku Góry Świętego Jerzego) znajduje się maszt radiowo-telewizyjny, do którego prowadzi asfaltowa droga. Jest ona kręta, wąska i jak każda wymagająca droga górska wymusza częste używanie sprzęgła i hamulca. Wjazd przy niewielkiem ruchu zajmuje jakieś 30 minut, ale w momentach większego natężenia, kiedy trzeba się wymijać z innymi samochodami może być dłuższa (przez większą część drogi jej szerokość pozwala na przejazd jednego samochodu, ale często są mijanki, które pozwalają na minięcie się z pojazdami z naprzeciwka. Nie zdziwcie się również jeśli spotkacie na niej zwierzęta takie jak konie, czy krowy, które nie będą wcale przed Wami uciekać. Poniżej znajdziecie filmik z wjazdu na górę i pokazujący trochę niesamowite widoki. Ja niestety swoich zdjęć nie mam ponieważ wjeżdżaliśmy tam w czasie zachodu Słońca i kiedy dojechaliśmy na górę było już dosyć ciemno. Polecam więc wjazd co najmniej godzinę lub dwie przed zachodem Słońca.

Wjazd do parku Biokovo jest płatny i jak to w Chorwacji kosztuje niemało, bo 40,00 HRK od osoby (dzieci poniżej 7 roku życia nie płacą za wstęp). Aby dostać się do parku należy z Makarskiej udać się drogą nr 512 w kierunku miejscowości Vrgorac. Dobrze oznakowany wjazd będzie znajdował po lewej stronie ok. 10 km za Makarską. Na stronie internetowej parku ostrzegają, że podróżowanie samochodem odbywa się na własne ryzyko, niemniej jeśli nie jesteś początkującym kierowcą jazda tą drogą może dostarczyć Ci trochę wyzwań i sporo radości z jazdy (pod warunkiem, że nie masz lęku wysokości). Ja ze swojej strony polecam ponieważ z jednej strony szczytu rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże i wyspy Hvar i Brac, a z drugiej widać ogromną przestrzeń aż do terytorium Bośni i Hercegowiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.