Premantura- południowa część Istrii

premantura kamenjak chorwacja

Spójrz na piękne klify nieopodal Premantury.

Premantura to maleńka miejscowość na samym cyplu południa Istrii– Kamenjaku. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, z bujną roślinnością, otoczone z trzech stron Adriatykiem. Linia brzegowa cypla ma trzydzieści kilometrów długości, stąd mamy już otwarte morze, co w Chorwacji nie jest wcale regułą ze względu na mnóstwo wysp i wysepek. Na Kamenjaku znajdziemy przepiękne małe zatoczki z cudownymi, ustronnymi plażami, które czasami mogą być tylko nasze, bez innych plażowiczów w pobliżu.

Malutka Premantura ze względu na swoje nietypowe położenie słynie ze wspaniałej możliwości uprawiania sportów wodnych, są to niewątpliwie turystyczne atrakcje Chorwacji, które wielu turystów tutaj przyciągają. Miłośnicy windsurfingu znajdą na miejscu świetne warunki do uprawiania tego sportu, nic dziwnego, że już od wiosny wielbiciele aktywnego spędzania urlopu ściągają tutaj, by poddać się sprzyjającym wiatrom wiejącym nad Adriatykiem. Sam Kamenjak to doskonałe natomiast miejsce do spacerów, wycieczek rowerowych po wytyczonych trasach wśród bujnej roslinności.

Będąc w okolicy Premantury koniecznie trzeba zwiedzić kościół świętego Lorenza z siedemnastego wieku, a także bramę, która kiedyś służyła żeglarzom za miejsce naprowadzające, dzisiaj jest punktem widokowym na wybrzeże, Istrię i okoliczne wysepki. Wielbiciele natomiast kuchni chorwackiej, a szczególnie owoców morza przyrządzanych na wiele smakowitych sposobów bardzo sobie chwalą konoby, czyli rodzinne restauracje w okolicy, słynące z podawania tych przysmaków. Jedna z polecanych typowo rybnych knajpek znajduje się na malutkiej wysepce Ceja, gdzie można zjeść wyśmienite ostrygi. Okolice Premantury słyną także z łowisk raków, są specjalne miejsca z kamienistym dnem Adriatyku, gdzie przychodzi się z własnym naczyniem, by samodzielnie złowić pyszną kolację.

Półwysep Kamenjak i sama Premantura oferuje turystom wiele możliwości plażowania przy mniejszych i większych zatoczkach, na plażach z kamienistym dnem i piaszczystym. Zwolennicy plażowania na skałkach także znajdą dla siebie ciekawe miejsca, czasami bardzo ustronne, zachęcające do romantycznego spędzania czasu we dwoje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.