Senj – atrakcje, co zobaczyć

Senj w Chorwacji

Miasteczko Senj jest mało popularne, lecz potrafi zachwycić.

Do Senj trafiliśmy trochę przypadkiem. Szukaliśmy dobrze skomunikowanego miejsca na północy Chorwacji, które mogłoby być bazą wypadową do wycieczek wgłąb lądu. Popatrzyliśmy na mapę i doszliśmy do wniosku, że nalepszy będzie Senj – niewielka miejscowość leżąca na wybrzeżu chorwackim mniej więcej na wysokości południowego krańca wyspy Krk. Mimo, że ma niewielu mieszkańców (mniej niż 10 000) jest największym miastem na wybrzeżu pomiędzy Rijeką a Zadarem, czyli na długości ponad 200 km i może się pochwalić długą i ciekawą historią.

Trochę historii

Jeśli chodzi o historię to jest to miejscowość starsza od naszego Biskupina, czy Rzymu, ponieważ znaleziono ślady osadnictwa sprzed 3000 lat. W II wieku p.n.e. kontrolę nad miastem przejęli Rzymianie. Rozbudowywali je sukcesywnie i zwiększyli jego znaczenie, w efekcie czego w okresie pomiędzy I a IV wiekiem n.e., Senj, znany wówczas jako Senia został największym portem północnego Adriatyku i przeżywał rozkwit. Złota era skończyła się wraz z panowaniem Rzymian, ale miasto w dalszym ciągu miało pewną pozycję, np. w 1169 roku zostało siedzibą diececji. Co ciekawe w 1184 roku, król węgierski Bela III przekazał miasto w darze Templariuszom, którzy zarządzali nim przez następne 70 lat. W okresie późnego średniowiecza, Senj był również istotnym ośrodkiem kulturalnym, w którym rozwijano głagolicę. W 1494 roku, w Senj założono nawet pierwszą drukarnię w południowo-wschodniej Europie, w której wydawane były książki zapisane głagolicą.

Wraz z rozszerzaniem panowania tureckiego, wiele osób chroniło się w Senj, aby uciec przed tym zagrożeniem. Zwani byli uskokami. Spośród uchodźców tworzone były oddziały wojskowe, które skutecznie powstrzymywały Turków, a także Wenecjan. Ich główną bazą stała się ukończona w 1558 roku twierdza Nehaj, która do dzisiaj dominuje nad miastem z pobliskiego wzgórza Trbušnjak. Na początku XVII wieku, Habsburgowie zmienili swoją politykę na bardziej pokojową i pirackie ataki uskoków na weneckie i tureckie statki stały się niewygodne, w efekcie czego ich formacje zostały siłą rozwiązane. Wiązało się to z koniecznością ucieczki wielu z nich z Senj, a część przywódców została nawet skazana na śmierć.

twierdza nehaj w Senj

Zwiedź twierdzę Nehaj.

Czas pokoju był jednak dla Senj, czasem rozkwitu ekonomicznego, który wiązał się z budową drogi, a także rozbudową portu. Niestety w drugiej połowie XIX zbudowano linię kolejową omijającą Senj, w związku z czym miasto straciło na znaczeniu i powoli się wyludniało. W czasie II wojny światowej zostało nawet poważnie zbombardowane.

Jak więc widać czasy świetności ma ono już za sobą, ale jest ciekawym miejscem na kilkudniowy pobyt, a dodatkowo może służyć jako baza wypadowa do RijekiJezior Plitvickich, czy nawet jaskini Postojna w Słowenii. Zaletą Senj jest również sporo kwater i supermarket Konzum, dzięki czemu można się zaopatrzyć we wszystko w cenach atrakcyjniejszych niż w mniejszych miejscowościach.

Co warto zobaczyć?

Na pewno Stare Miasto z historycznymi zabudowaniami i twierdzę Nehaj, z której rozciąga się ładny widok na zatokę i wyspę Krk. W Senj jest kilka plaż. Jednak z nich, mała i całkiem przyjemna, zlokalizowana jest kilkaset metrów na północ od portu w małej zatoczce. Niestety jak to w Chorwacji leżeć trzeba na niedużych kamieniach no i niestety zejście do wody nie jest tu przyjemne dla małych dzieci – szybko robi się głęboko. Poza tym w mieście jest sporo knajpek, w których można coś zjeść. Informacja turystyczna jest zlokalizowana przy rondzie obok portu.

Co ciekawe Senj znajduje się na 45 równoleżniku, czyli w połowie drogi między równikiem a biegunem północnym. Tablica o tym informująca stoi przy głównej drodze. Na ziemi namalowana jest w odpowiednim miejscu linia równoleżnika.

Jak znaleźć kwaterę?

Kwaterę można zarezerwować już przez Internet przed wyjazdem – może to być dobrym pomysłem w przypadku wyjazdu w szczycie sezonu, czyli lipiec-sierpień. Linki do agencji turystycznych znajdziecie na stronie internetowej miasta. Jeśli planujecie wyjazd po sezonie, taniej będzie prawdopodobniej szukać kwatery na miejscu. W tym celu możecie popytać bezpośrednio w domach, których właściciele wynajmują apartamenty (są dobrze oznaczone na ogrodzeniach – napis apartmani i z liczbą gwiazdek) lub udać się do jednej z agencji turystycznych zlokalizowanych w centrum, np. przy rondzie lub na kempingu na obok portu. Mają tam więcej informacji o wolnych kwaterach, podzwonią po ludziach lub rodzinie (apartamenty wynajmują chyba wszyscy) więc nocleg szybko się znajdzie, w cenie wcale nie wyższej niż szukając na własną rękę.

My (dwie rodziny z małymi dziećmi) na początku września znaleźliśmy przez taką agencję dwa dobrze wyposażone apartamenty z samodzielnymi kuchniami i łazienkami w cenie 25 EUR za noc za apartament (wychodziło 12,5 EUR za dorosłą osobę). Nasz pobyt trwał 3 noce.

Jak dojechać?

Senj jest położony 60 km na południe od Rijeki na magistrali adriatyckiej. Jadąc autostradą od Zagrzebia trzeba zjechać na zjeździe 9-Žuta Lokva. Po ok. 20 km jazdy krętą, ale dobrą drogą będziecie na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.