Rijeka – atrakcje, co zobaczyć?

rijeka chorwacja

Rijeka to portowe miasto.

Rijeka to miasto w Chorwacji zachodniej, nad Zatoką Rijecką (Morze Adriatyckie ). Liczy 170 tys. mieszkańców. Leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak.

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym Chorwacji ( rozwija się tu przemysł stoczniowy, maszynowy, chemiczny, papierniczy, spożywczy i inne ). Znajduje się tu największy port lotniczy,  rybacki i tranzytowy. Oprócz tego Rijeka jest tekże ważnym ośrodkiem naukowym w Chorwacji. Znajdują się tu liczne szkoły wyższe, instytuty naukowo – badawcze, a także wiele muzeów oraz ośrodków turystycznych.

 

Będąc w Rijece warto zobaczyć:

–           kościół NMP ( zbudowany w stylu barokowym ),

–           klasztor Augustianów z barokowym kościołem św. Hieronima,

–           ratusz,

–           kościół św. Vida,

–           cerkiew pochodzącą z XVIII wieku,

–           wieżę miejską i wiele innych.

Ważną atrakcją turystyczną jest zamek Trsat. Wznosi się on na wzgórzu, wysoko nad miastemi doliną rzeki. W pobliżu Rijeki znajdije się Opatija gdzie na wypoczynek często przyjeżdżają wazne polskie osobistości.

O czym była już mowa miasto lezy nad zatoką i w związku z tym leży w pobliżu największych wysp Chorwacji: Krk, Cres, Rab. Warto dodać, że wyspa Krk jest połączona  mostem z lądem ( jest to największy betonowy most łukowy na świecie ).

Będąc w Rijece warto przejść się główną ulicą miasta – Korzo,  by zobaczyć jeden z najbardziej znanych zabytków miasta czyli wieżę zegarową, która ozdobiona jest popiersiami dwóch austriackich cesarzy. Dalej znajduje się kościół św. Vida, wewnątrz którego znajduje się spalona ręka z kamieniem, która podobno należała do karciarza, który po tym jak przegrał swoją fortunę uderzył w wielkiej złości kamieniem w stojący krzyż bluźniąc przy tym na Boga. Podobno wtedy rozstąpiła się posadzka najbliżej znajdującej się świątyni i pochłonęła bluźniercę, zostawiając na powierzchni jedynie jego rękę.

Zwiedzić można również powstałe w XIX wieku pałace – pałac Jadrana, pałac Gubernatora, w którym mieści się Muzeum Historii i Żeglarstwa.

Niektórzy twierdzą, że Rijeka nie oczarowuje jak inne miasta Chorwacji – np. Split czy Dubrownik, ale jest bardzo kosmopolitycznym, młodzieńczym i otwartym miastem z bardzo życzliwymi mieszkańcami. Mimo kosmopolityzmu brak tu jednak snobizmu i sztuczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.