Motovun – miasteczko na wzgórzu

Motovun Chorwacja

Spróbuj wejść na sam szczyt i podziwiaj widoki z miasteczka Motovun.

Na Istrii pogoda czasem bywa kapryśna, zwłaszcza poza sezonem letnim. Warto wtedy udać się na wycieczkę, na przykład wgłąb półwyspu, w okolice znacznie rzadziej odwiedzane przez typowego turystę, kryjące jednak wieleturystycznych atrakcji Chorwacji. Naszym wyborem może być Motovun, mała miejscowość, która jest zamieszkiwana przez 530 stałych mieszkańców, ale latem przybywają tutaj artyści, którzy przez cały zwykle sezon pomieszkują w okolicy i malują, szkicują, robią wspaniałą biżuterię.

Motovun został założony jako rzymska osada, właściwie obóz wojskowy, wcześniej była to osada iliryjska. W średniowieczu miasteczko zostało obwarowane, zbudowano wieże obronne, potem, już w XVI wieku został zbudowany kościół świętego Stefana.

Bardzo ciekawe jest położenie miasteczka, na zielonym wzgórzu o wysokości 277 m. Gdy zbliżamy się do Motovunu, z dołu widok jest niesamowity, miasteczko wygląda dostojnie, charakterystyczne jest, że każdy się zatrzymuje w tym samym miejscu, by zrobić zdjęcie. Samochód zresztą zostawiamy na dole, nie wolno wjeżdżać poza mury, zakaz nie dotyczy jedynie dostawców towarów do sklepów.

Gdy wchodzimy na górę, mijamy po drodze drzewa orzecha włoskiego. Późnym latem dojrzałe owoce leżą pod drzewami w czarnych skorupkach, którą wystarczy zdjąć, by cieszyć się smakiem, jakiego nie znamy z naszych sklepów. Po takim lekkim posiłku wchodzimy do miasteczka przez wielką bramę. Wokół miasta rozciągają się średniowieczne mury obronne, dobrze zachowane. Chodzimy po nich wokół starówki, podziwiając zewsząd widoki na rozległą równinę.

Okolice Motovuna słyną z kulinarnych atrakcji Istrii, czyli trufli. Nic dziwnego zatem, że w miasteczku można kupić słoiczki z tym przysmakiem, marynowanym na różne sposoby. Wszystkie restauracje zapraszają na wykwintne dania z truflami w roli głównej. Dla bardziej oszczędnych, bo wiadomo, że nie są to dania tanie, w każdej karcie są omlety ze szczątkową prawdopodobnie ilością tych aromatycznych grzybów, ale wystarczającą, by ich spróbować. Koniecznie odwiedźcie piękny Motovun, na pewno się wam spodoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.