Omiš- miasteczko nad Cetiną – atrakcje i ciekawostki

omis chorwacja nad cetiną

W ŚRODKOWEJ DALMACJI

leży Omiš, nieduże miasteczko chorwackie, jedno z piękniejszych na wybrzeżu adriatyckim. Niektórzy twierdzą, że ze względu na bliskie sąsiedztwo Cetiny i mieszające się prądy woda w morzu jest tutaj dość zimna. Dzieci mają jednak w Omišu świetne warunki, plaża jest ładna, piaszczysta, również dno w wodzie jest piaszczyste, a przy tym nie ma dużego spadku głębokości, tak charakterystycznego dla skalistego wybrzeża.

MIASTECZKO SŁYNIE Z RAFTINGU,

spływy rwącą Cetiną należą do jednych z turystycznych atrakcji Chorwacji, na które przybywają turyści także z innych okolic. Impreza jest dobrze zorganizowana, bezpieczna, mogą w niej brać udział także starsze dzieci. W Omišu nie sposób się nudzić, poza plażowaniem warto wybrać się na wycieczkę do twierdzy widocznej na górze, miłośnicy wspinania mają do dyspozycji skałki niemal w środku miasta, a wieczory należy przeznaczyć na spacery wąskimi cudnymi uliczkami, pośród których na pewno odkryjemy restauracyjkę ze wspaniałymi čevapčiciami lub pljeskavicą.

MIEJSCOWOŚĆ LEŻĄCA NA OMIŠKIEJ RIWIERZE

jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania innych miast w Dalmacji. Można stąd pojechać do Trogiru, a nawet Dubrownika, ale obowiązkowo trzeba odwiedzić Split ze wspaniałym pałacem cesarza Dioklecjana, a raczej tym, co z niego pozostało w ramach starówki. Możemy także zrobić wycieczkę po okolicznych małych miasteczkach, być może po to, by wybrać sobie lokalizacje na następne wakacje.

OMIŠ JEST GWARNĄ MIEJSCOWOŚCIĄ,

zwłaszcza wieczorami spotkamy wielu turystów, którzy podobnie jak my chcą napawać się tą specyficzną atmosferą śródziemnomorskiego miasteczka. Natomiast rano warto wybrać się na rynek, gdzie zaopatrzymy się w ryby, owoce, oliwę wyrabianą specjalnymi domowymi metodami i wino prosto od producenta. Oczywiście, nie można zapomnieć o plastikowej butelce po napoju, którą wymienimy na pełną z domowym winem z lokalnej winnicy. Takie wino najlepiej smakuje na tarasie, pite wieczorem w dobrym towarzystwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.