Mangusty na wyspie Mljet

wyspa Mljet

Czy wiesz, że na wyspie Mljet żyją mangusty?

Większości turystów wyspa Mljet kojarzy się głównie z parkiem narodowym o tej samej nazwie. Nie wiedzą jednak o tym, że żyją tu mangusty. To jedyne miejsce na Starym Kontynencie, gdzie te drapieżne ssaki mieszkają w warunkach całkowicie naturalnych.

Historia sprowadzenia mangust indyjskich jest pośrednio związana z biblijną opowieścią o uratowaniu św. Pawła. Statek, którym płynął rozbił się w pobliżu Mljet. Kiedy święty dotarł na wyspę, został ukąszony przez żmiję. Na szczęście miało miejsce cudowne uzdrowienie. Niestety, na cuda nie mogli liczyć inni mieszkańcy wyspy bądź przybysze. Z tego też względu na Mljet sprowadzono mangusty indyjskie. Zdaniem wielu osób przypominają one nieco kuny. Tak czy inaczej te drapieżne ssaki całkowicie wytępiły jadowite żmije. Wyspa jest więc całkowicie bezpieczna pod tym względem.

Jak już wspomnieliśmy, Mljet jest jedynym miejscem w Europie, gdzie mangusty żyją w naturalnych warunkach. Sprzyja temu ukształtowanie powierzchni wyspy oraz odpowiedni klimat. Warto też podkreślić, że uchodzi ona za najbardziej zieloną wyspę na całym Adriatyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.