Delfiny butlonose – zobaczysz je w Adriatyku!

delfin butlonosy w wodach Adriatyku

Wystarczy godizna lotu samolotem z Polski i możesz zobaczyć żyjące w Adriatyku delfiny butlonose.

Delfiny butlonose są wyjątkowe pod wieloma względami. Przede wszystkim uznaje się je za najsympatyczniejsze zwierzęta w Adriatyku. W dodatku mogą się rozmnażać w niewoli. Słyną ze swoich wyskoków z wody i popisów akrobatycznych.

Omawiane ssaki są wyjątkowo duże. Samce osiągają zwykle 4 m długości, a samice – 3,6 m. Żyją przy tym ok. 50 lat (w niewoli maksymalnie 7 lat). Dojrzałość płciową osiągają między 9 a 13 rokiem życia. Wtedy są zdolne do rozmnażania. Ich ciąża trwa ok. 12 miesięcy, po czym pojawia się niewielki potomek – długość jego ciała wynosi zaledwie ok. 1 m.

Butlonosy żyją zwykle w niedużych grupach. Charakterystycznym dla nich obszarem występowania są wody od umiarkowanych do tropikalnych. Nic więc dziwnego, że pojawiają się w Adriatyku. To właśnie tu można je podziwiać, gdy w widowiskowy sposób wyskakują ponad powierzchnię wody. Zwykle robią to podczas zabawy z innymi osobnikami. Oczywiście, można też je spotkać na specjalnych pokazach. Nie są to jednak już naturalne popisy delfinów, ale ich wytresowane i wytrenowane zachowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.