O wyspie Cres i Lośinj

wyspa Cres w Chorwacji i jej atrakcje

Choć ra w życiu zwiedź wyspę Cres w Chorwacji.

Nie będę się tutaj rozpisywał zbyt wnikliwie o wyspach Cres-Lośinj odsyłając do przewodników, w których można znaleźć obszerne wiadomości na temat flory i fauny, historii, ciekawych miejsc itd. Chorwacja (Chorwacja w Wikipedii) jest bardzo pięknym i ciekawym krajem dlatego warto zaopatrzyć się w taki przewodnik wybierając się na wakacje.

Grupa wysp Cres-Lośinj leży w zatoce Kvarner. Zatoka ta posiada 36 wysp a grupa wysp Cres-Lośinj jest największą powierzchniowo na całym Adriatyku. Wyspy te zawdzięczają swoje piękno licznym fiordom i zatokom. Jedną z osobliwości wyspy jest słodkowodne Vransko jezioro , którego pojawienie się na wyspie nie jest do dnia dzisiejszego wyjaśnione. Poziom jeziora znajduje się ponad poziomem morza, natomiast dno jeziora znajduje się 68 m poniżej poziomu morza.

Dla wyspy Cres charakterystyczne są kontrasty, w północnej części wyspy przeważa roślinność kontynentalna, a w południowej roślinność śródziemnomorska. Wyspa Cres to również jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie można spotkać żyjącego sępa płowego.nTutejsze wyspy miały już od zawsze duże znaczenie dla handlu. Tędy wiodła tzw. droga bursztynowa, którą handlarze przewozili swoje towary z Azji do Europy. Antyczna nazwa tych wysp to Apsyrtides Nesoi, choć były one również znane jako Osor (pierwsza stolica wyspy). Stolica wyspy Cres, o nazwie… Cres, zyskała na popularności w czasach rzymskich, kiedy mówiono na nią Res Publica Crepsa. Z tamtych czasów pochodzą pierwsze gromacas, czyli kamienne mury budowane bez użycia spoiwa. Dzięki nim mieszkańcy mogli uchronić cenne ziemie przed klimatycznym wyniszczeniem. Archipelag Cres leży bowiem w obszarze nawiedzanym przez dosyć intensywny wiatr Bora (latem, podmuchy wiatru łagodzą gorący klimat, co bardzo cenią sobie wczasowicze). Dzięki gromacas ziemia nie jest wywiewana z wyspy. Res Publica Crepas, a dzisiejszy Cres zyskał na znaczeniu w XIV w. poprzez handel towarami i przepływ statków. Wielu marynarzy korzystało z tutejszych, znanych już z czasów antycznych tras rejsowych, gdzie liczne zatoki zapweniały ochronę przed silnymi wiatrami i niepogodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.