W skład Archipelagu Zadarskiego wchodzi pięć wysp, do których chętni mogą się dostać katamaranami lub promami.
Omawiany Archipelag tworzą wyspy: Ist, Molat, Olib, Premuda i Silba. Pierwsza z nich wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu. Strome wzgórza sąsiadują z dolinami, w których uprawia się winorośl i gaje oliwne. Jedynym miastem jest Ist, ale turyści znacznie chętniej wybierają dzikie zatoki, w których rozbijają swojej obozy. W ten sposób spędzają tam wakacje.
Nieco więcej atrakcji do zaoferowania posiada wyspa Molat. Przede wszystkim jest to raj dla żeglarzy i amatorów łowiectwa podwodnego. Ci ostatni muszą jednak posiadać odpowiednie pozwolenie. Chętni mogą też zwiedzić pozostałości po włoskim obozie koncentracyjnym.
Jeśli zaś chodzi o wyspę Olib, to jej mieszkańcy zajmują się głównie hodowlą bydła, rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Najważniejszą atrakcją wyspy jest kościół parafialny św. Stoszije z 1632 roku. To właśnie w nim przechowywane są kodeksy spisane głagolicą oraz przedmioty związane z tutejszym folklorem. Warto też zajrzeć w okolice zatoki Banjve, gdzie znajdują się ruiny pierwotnej osady z czasów rzymskich.
W przypadku Premudy możemy mówić o najsławniejszej wyspie Archipelagu, gdyż dawniej mieszkało tu wielu ludzi. Wyspa dysponowała też dużą flotą żeglarską. Obecnie przyciąga głównie nurków, którzy chcą zwiedzić wrak statku Szent Istvan. Jest on podwodną pamiątką po cesarstwie austro – węgierskim. Ostatnią wyspą Archipelagu jest Silba. Jej plaże (chociaż są w większości żwirowe) uchodzą za jedne z najbardziej nasłonecznionych w obrębie Adriatyku.
Autorem poradnika jest redaktor portalu https://crediteo.pl Ewa Kondel.