Jelsa – nowoczesna i zaskakująca

Jelsa w dalmacji, chorwacja

Poświęć choć jedno popołudnie na zwiedzanie Jelsy w Dalmacji.

Jelsa w Dalmacji w odróżnieniu od innych chorwackich miejscowości, jest stosunkowo młodym miastem. Powstała dopiero w XIV wieku jako port morski. Jej nazwa związana jest z drzewami liściastymi, które określa się mianem jolhe.

Na pierwszy rzut oka jest to miejsce bardzo nowoczesne. Dopiero spacer po jego krętych i wąskich uliczkach sprawia, że turysta rewiduje swoje dotychczasowe poglądy. Podróżni mogą bowiem zobaczyć budynki charakterystyczne dla stylu XIX wieku lub renesansowe kościoły św. Fabiana i Sebastiana. Odznaczają się one bogatym, ufortyfikowanym wnętrzem. W 1571 roku było to doskonałe miejsce do obrony przed Turkami.

Niestety, oryginalne zabudowania uległy znacznemu zniszczeniu. Renesansową wieżę i fasadę świątyni zastąpiono elementami XIX – wiecznymi. O tym, jak dawniej wyglądał kościół można się przekonać oglądając obraz z XVII stulecia, znajdujący się w środku świątyni.

Do tej przedziwnej mieszanki styli architektonicznych należy jeszcze dodać średniowieczne ruiny twierdzy Tor oraz grecką wieżę obserwacyjną, zbudowaną na przełomie V i IV stulecie p.n.e.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.