Imotska Krajina i jej powiązania z przeszłością

Imotska Krajina

Imotska Krajina to raj dla miłośników pieszych wędrówek.

Imotska Krajina ciągnie się między chorwacką Dalmacją a Bośnią i Hercegowiną. Od wybrzeża jest oddzielona górą Biokovo. Opisywana Krajina zajmuje aż 600 km kw. powierzchni. Stolicą tego regionu jest miasto Imotski.

Historia tego regionu wiąże się z neolitem. Z wykopalisk archeologicznych jasno wynika, że już wtedy pojawili się tu piersi ludzie. Najstarsze przedmioty pochodzą z XV w. p.n.e.! Jeśli zaś chodzi o pierwszych stałych mieszkańców, to byli nimi Ilirowie. Do dzisiaj zachowały się po nich wysokie grobowce. W gruncie rzeczy są to usypane kopce, pokryte kilkumetrową warstwą kamieni.

Pamiątki po czasach starożytnych można zresztą spotkać na każdym kroku. Imotska Krajina była nawet świadkiem walk pomiędzy mieszkańcami Dalmacji a Rzymianami. W ich trakcie przebywał tu nawet cesarz Oktawian. Poza tym po Rzymianach zachowały się w wyjątkowo dobrym stanie reliefy bóstw. Jeśli zaś chodzi o chrześcijańskie zabytki, to najstarszym z nich jest kościół z V stulecia. Aby go zobaczyć, turyści muszą udać się do wsi Zmijavci. Interesującym elementem tego kościoła są aż dwie chrzcielnice. Z innych istotnych obiektów sakralnych należy wymienić tzw. zieloną katedrę. Nie ma ona dachu ani ścian. Jednak w otoczeniu kamiennych rusztowań odprawiane są uroczystości Velika Gospa. Ma to miejsce zawsze 15 sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.