Chorwacja w pigułce. Wakacje nad Adriatykiem od A do Z

W zeszłym roku pisałem: „Udało się wszystko zgrać (dokonana rezerwacja) i jeżeli nie pojawią się jakieś nieoczekiwane przeszkody to w roku 2012 spędzimy urlop w Chorwacji.” Jednak przeszkody pojawiły się. Straciłem zaliczkę i po raz kolejny nie mogliśmy pojechać do Chorwacji. Pozostaje nam nadal wspominać jak w roku 2008 szukaliśmy miejsca na spędzenie letniego wypoczynku. Miały być to dobre i ciekawe wakacje. A było to tak….

Marzyło nam się słońce, samotne plaże, cisza… Zastanawialiśmy się nad polskim wybrzeżem, które jest piękne, ale niestety nie zapewniało nam komfortu pod względem pewnej słonecznej pogody. Poza tym kusiła nas podróż w nieznane, zobaczenie czegoś nowego. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy gotowi (mentalnie,  nie bez znaczenia był fakt, że dzieci osiągnęły odpowiedni wiek, poza nami były problemy pieluch, odżywek itp.) wyruszyć poza granice Polski, zadaliśmy sobie kluczowe pytanie – gdzie pojechać??? Muszę zaznaczyć, że nie jesteśmy osobami lubiącymi klimat hotelowych korytarzy, kochamy swobodę i gustujemy raczej w małych pensjonatach i spokojnych okolicach, posiadających swój tajemniczy urok.
Zasiedliśmy przed komputerem z mapą Europy. Możliwości mnóstwo, przy czym fundusze ograniczone, a więc  musieliśmy się skupić na pobliskich krajach. Kusiły nas wczasy na Węgrzech, w Bułgarii, we Włoszech. Przejrzeliśmy bazy noclegowe, analizowaliśmy dojazd. W pewnym momencie, nie pamiętam już które z nas, rzuciło propozycję spędzenia wymarzonych dwóch tygodni w Chorwacji. W ostatnich latach bardzo dużo Polaków spędza tam wakacje i generalnie wracają zadowoleni. Pojawiło się kolejne pytanie, jeżeli Chorwacja, to jaki region? Ponownie zasiedliśmy przed komputerem, zaczęliśmy przeglądać różne portale turystyczne. Każda lokalizacja kusiła inną atrakcją. Po długich analizach w końcu  dokonaliśmy wyboru –  wyspa Cres (a jak wyspa to prom? Dla takich mieszczuchów, jak my, to coś niebywałego…).

 

cres wyspa

Wyspa Cres uważana jest za najbardziej niegościnną z wysp Zatoki Kvarnerskiej. Duża powierzchnia tej wyspy pokryta jest przez skały, dlatego też klimat jest tam wyjątkowo nieprzyjazny, ale jest też mało zwiedzających. Coś tajemniczego kusiło nas, aby mimo wszystko tam pojechać. Wprawdzie przerażały nas wysokie temperatury powietrza. Analizując kolejne informacje pozyskane z przewodników oraz internetu, dowiedzieliśmy się, że wyspa Cres połączona jest za pomocą zwodzonego mostu z mniejszą wysepką Lośinj (wyspę podzielili jeszcze rzymianie robiąc przekop). Okazało się, że klimat na tej wysepce jest znacznie bardziej przyjazny, rosną tu lasy i niskie krzewy. I w końcu podjęliśmy decyzję – nasze wakacje spędzimy na wyspie LOŚINJ. Po dokonaniu wyboru miejsca, zaczęliśmy zbierać dodatkowe informacje – jak dotrzeć sprawnie na miejsce, kiedy wyruszyć, jakie fundusze przeznaczyć na pobyt itp. Informacje uzyskiwaliśmy z internetu, z przewodników bądź z tzw. pierwszej ręki, a więc od osób, które spędziły wakacje w Chorwacji. Okazało się, że większa część wiedzy pozyskanej z tych tak różnych źródeł, jest nieprawdziwa bądź niepełna. Stwierdziliśmy po powrocie, że własne doświadczenia są najcenniejszym źródłem informacji dla nas samych. Nocleg udało nam się zarezerwować w miejscowości Mali Lośinj. Troszkę obawialiśmy się, że może będzie tam sporo turystów, ale rzeczywistość okazała się znacznie przyjaźniejsza i przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.  Nastąpił wreszcie dzień wyjazdu, rzeczy zostały spakowane, paszporty przygotowane, wyruszamy…

w drodze do chorwacji

W drodze do Chorwacji.

 

Podróż minęła nam wyjątkowo szybko. Drogi fantastyczne, dobrze oznakowane, umożliwiły nam bardo sprawne poruszanie się. W podróż, dla komfortu, warto zaopatrzyć się w walutę euro (Czechy, Austria, Słowenia) oraz Kuny (w Chorwacji przyjmują euro, jednak przelicznik może być niekorzystny – na wybranych bramkach autostradowych można płacić kartą). Wczesnym rankiem Chorwacja przywitała nas wyjątkowo rzęsistym deszczem. Przyznam szczerze, że na tak mokre powitanie nie byliśmy przygotowani. Na szczęście, gdy płynęliśmy promem na wyspę Cres, niebo zaczęło się przejaśniać i gdzie nie gdzie promienie słońca nieśmiało próbowały się przedostać przez grubą warstwę chmur. Natomiast gdy dotarliśmy na wyspę słońca było już znacznie więcej. Pomimo zmęczenia podróżą postanowiliśmy pospacerować po miasteczku Cres, które urzekło nas od pierwszej chwili. Tajemnicze wąskie, kamienne uliczki oplatały mały ryneczek.

 

port na wyspie cres

Czy ten port na wyspie Cres nie jest piękny?

Prawie każdy murek, kamienny parapet, schodki porastało mnóstwo kwiatów, tworzących baldachimy, girlandy dające przyjemny chłód. Spacerując tymi pełnymi uroku uliczkami, miało się wrażenie, że przemieszcza się po czymś na kształt labiryntu – kamiennego, ale absolutnie nie ponurego. Wyjątkowe miejsce. Poza tym, czym byliśmy zaskoczeni, na każdym kroku towarzyszyły nam koty, które są znacznie większych rozmiarów i mają naturę bardziej dziką niż te, który bytują w Polsce. Po zwiedzeniu miasteczka ruszyliśmy dalej. Dalszy etap podróży wspominam szczególnie miło, gdyż widoki, które mieliśmy okazje podziwiać, zapierały nam dech w piersiach. Lazurowa woda (naprawdę lazurowa, foldery nie kłamią), skaliste skarpy porośnięte zielenią, niesamowite niebo… Byliśmy zauroczeni, pomimo przeczytania tylu różnych informacji, obejrzenia tylu różnych zdjęć, to co widzieliśmy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

 

Wyspa Cres nocą

Lekko oszołomieni pięknem natury, w końcu dotarliśmy na miejsce naszego ostatecznego pobytu. Po odebraniu kluczy do apartamentu, rozpakowaniu rzeczy i odświeżeniu, ruszyliśmy „zbadać pobliski teren”. Mieszkaliśmy w bardzo przyjemnej, spokojnej okolicy. Okazało się, że trafiliśmy w dziesiątkę, to było właśnie to na czym nam zależało. Następnego dnia wybraliśmy się na pobliską plażę. Była to typowa kamienista plaża, otoczona płytami skalnymi. Ponieważ mamy małe dzieci, postanowiliśmy poszukać czegoś bardziej odpowiedniego dla nas. Przekonaliśmy się później, że plaże na tej wyspie są bardzo różnorodne. Myślę, że każdy może znaleźć coś, co go zadowoli. Za trzecim podejściem udało nam się odkryć nasze miejsce plażowania. Lasek sosnowy dostarczał odpowiednią ilość cienia, plaża  kamienista ale z mnóstwem drobnych kamyczków i muszelek, woda przy brzegu płytka i ciepła. Prawdziwy raj dla dzieci i dla rodziców (fantastyczny komfort, dzieci zaangażowane w zbieranie ciekawych okazów kamieni bądź muszelek, umożliwiały nam również wznieść się na wyżyny prawdziwego odpoczynku).

 

Wapienny chodnik, typowy dla Chorwacji miast i miasteczek.

Nawet chodniki w Chorwacji są innego koloru.

Baliśmy się plaż kamienistych (warto mieć ze sobą „karimaty”). Wychowani na polskich piaszczystych plażach, nie wyobrażaliśmy sobie, że kamieniste plaże mogą dostarczać dzieciom tyle atrakcji. Poza tym ta woda – ciepła, czysta … Nasz syn, który nigdy nie przepadał za wodnym żywiołem, akurat tam postanowił, że będzie nurkował. Trudno oprzeć się pokusie aby nie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i spróbować zbadać wodną faunę i florę na własną rękę. Sprzęt tego typu można zakupić w pobliskich sklepikach, w znacznie atrakcyjniejszej cenie niż w Polsce, zresztą podobnie z obuwiem plażowym. Wracając do plaż, można znaleźć na tej wyspie również plaże piaszczyste bądź piaszczysto-kamieniste, ale „nasza” plaża była na tyle atrakcyjna, że nie byliśmy zainteresowani poszukiwaniem innej.

 

Chorwacka promenada

Przez pierwszy tydzień byliśmy na tej plaży jedynymi turystami, a w drugim tygodniu pojawiły się dwie nowe rodziny. Komfort, cisza, intymność gwarantowana, wysokie temperatury zupełnie nieuciążliwe ze względu na możliwość schronienia się w lesie.  Wieczory spędzaliśmy w ogrodzie, który w zasadzie był tylko do naszej dyspozycji. Ogrody należące do poszczególnych willi, były tak zaaranżowane aby zapewnić zbawienny cień i utrzymać jak najdłużej poranny chłód. Dostarczały również wrażeń estetycznych, ciesząc oczy pięknem unikalnej roślinności. W takiej atmosferze każdy może naładować akumulatory na kolejny pracowity rok.

 

Chorwacki port

Po nasyceniu się plażowaniem podjęliśmy próbę zwiedzenia pobliskich miejscowości. Ponieważ dzieci nasze są jeszcze stosunkowo małe, byliśmy zmuszeni ograniczyć nasze zapędy poznawcze do minimum. A szkoda, bo jest wiele miejsc wartych obejrzenia.  Mieliśmy również okazję być w delfinarium. Dowiedzieliśmy się, że delfiny są wizytówką wyspy Cres. Bardzo dużo tych wyjątkowo przyjaznych zwierząt upodobało sobie właśnie jej wybrzeże. Wyspa Cres to również jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie spotkać można żyjącego tu sępa płowego.

 

Wyspa Cres nocą, w tym port.

Port nocą na wyspie Cred

W niesamowicie szybkim tempie nasze wakacje zbliżały się ku końcowi. Szkoda było nam opuścić tak rajskie miejsce, ale niestety przyszedł czas powrotu. Mamy nadzieję, że wakacje 2009  będziemy mieli szansę spędzić również w Chorwacji

Chorwacja nie jest krajem zbyt daleko oddalonym od granic Polski. W czasie podróży można korzystać z systemu GPS. Dla osób, które nie posiadają nawigacji satelitarnej na tej stronie podaję schemat trasy do Chorwacji z Cieszyna (kolory numerów dróg odpowiadają kolorom dróg używanych w mapach drogowych). Ceny przejazdu autostradami Chorwacji podaję Kunach (HRK).

Krótko o Chorwatach

Przez wiele lat naród ten bardzo wiele wycierpiał. W czasie ostatniej wojny wielu ludzi straciło nie tylko dobytek całego życia, ale również swoich najbliższych. Wszystkie te doświadczenia odbiły się na życiu Chorwatów. Dopiero teraz, kilkanaście lat od zakończenia wojny, ludzie ci zaczynają na dobre odżywać.

Wiadomo, że w tym kraju największe przychody gospodarka uzyskuje z turystyki – siłą rzeczy więc nastawienie mieszkańców Zagrzebia czy Puli oraz innych miast, musiało się zmienić. Są oni bardzo życzliwi i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Chorwaci mają już dosyć wojny i walk, dlatego również w kontaktach między sobą są bardzo życzliwi, gdyż łączą ich wspólne bolesne wspomnienia. Dzięki temu Chorwacja jest uważana za jeden z najbardziej bezpiecznych krajów w Europie. Oczywiście i tam zdarzają się drobne przestępstwa, jednak statystyki pokazują, że większość z nich popełniana jest przez obcokrajowców.

Mieszkańcy tego kraju są bardzo weseli i nic nie stanowi dla nich problemu. Uważają, że nawet kilkugodzinne czekanie w urzędzie na załatwienie jakiejś sprawy, najlepiej przerwać chwilą poświęconą kawie. Dla Chorwatów najważniejszy jest spokój oraz zasada „polako”, co oznacza powoli. Odzwierciedla się to na każdym kroku, bowiem nie widać tam na ulicach pośpiechu – wręcz przeciwnie – przeważają ludzie uśmiechnięci. Często można zauważyć jak Chorwaci energicznie gestykulują podczas rozmowy, ale w większości przypadków wcale nie oznacza to, że się kłócą. Robią to, żeby lepiej zobrazować swoją wypowiedź i przekazać jak najwięcej emocji z nią związanych.

Najbardziej drażliwym tematem w tym kraju jest wojna. Miejscowa ludność – przez swoje przykre doświadczenia – nie lubi o niej mówić i tak naprawdę trudno jej się dziwić. Chorwaci jak każdy inny naród mają swoje przyzwyczajenia. Wielu turystów dziwi się, że po tych wszystkich przejściach związanych z wojną o niepodległość, mieszkańcy tego kraju są tak ufni i życzliwi. Wielu Chorwatów przyznaje jednak, że jest to po prostu sposób na odreagowanie i zapomnienie o trudach i cierpieniach wojny. Skończyła się ona niedawno i jeszcze dużo czasu minie, aby wszystkie rany się zagoiły w chorwackich sercach.

Właśnie to przyjazne nastawienie i radość, którą z życia czerpią Chorwaci działa jak magnes na turystów. W wielu krajach ludzie również są uśmiechnięci i otwarci, jednak łatwo można zauważyć, że jest to bardziej udawane i na pokaz niż szczere. Na przykład we Francji bardzo łatwo zauważyć, że cała otoczka wokół turystów i gości jest dość sztuczna, można się tam poczuć niemal jak w teatrze, bo wszyscy niby koło nas biegają i się krzątają, ale jest to robione z wyczuwalnym przymusem. Natomiast właśnie w Chorwacji jest zupełnie odwrotnie. Ludzie cieszą się tym, co robią dzięki czemu czują się potrzebni. Są dumni, że przybysze z innych krajów chcą do nich przyjeżdżać pomimo tego, że do tej pory w wielu domach i kamienicach pełno jest śladów po kulach z czasu ostatniej wojny.
W ogóle naród ten jest bardzo dumny z tego, że po tylu latach spędzonych pod panowaniem władców innych krajów, bez swojego państwa, wreszcie udało im się uzyskać niepodległość. Szczególnie widoczne jest to 8 października, kiedy to ma miejsce Dan Nezavisnosti – czyli Dzień Niepodległości. Święto to jest obchodzone bardzo hucznie. Są przemówienia władz republiki, wspólne msze, chwile zadumy i refleksji, a potem wspólna zabawa i radość z tego, że się udało, że wreszcie mają swój niezależny i nikomu niepodległy kraj. Ludzie, którzy zginęli w walkach o niepodległość, darzeni są wielkim szacunkiem. Szacunek ten i pamięć o poległych jest przekazywana już od najmłodszych lat.

Chorwaci uczą patriotyzmu i dumy ze swojego kraju młodych obywateli, aby te bardzo ważne wartości były przekazywane kolejnym pokoleniom. Mimo tego, że w Chorwacji mieszkają obywatele wielu różnych narodowości potrafią oni ze sobą bardzo dobrze współpracować. Rzeczą niespotykaną w tym kraju są problemy na tle narodowościowym czy rasowym. Chorwaci są bardzo tolerancyjni i wyrozumiali. Wielu ludzi, którzy tam byli opowiada o tym, że mieszkańcy kraju lawendy i wina potrafią sobie bezinteresownie pomagać i się nawzajem wspierać. Wiele innych narodów mogłoby się nauczyć od Chorwatów współpracy i współdziałania. Oczywiście nie jest to kraj pozbawiony problemów gospodarczych czy związanych z bezrobociem. Jednak jego mieszkańcy wspólnymi siłami i dla wspólnego starają się z nimi radzić jak najlepiej.

Każdy kto wraca z wakacji z Chorwacji ma w pamięci nie tylko piękne zabytki, wspaniałe morze czy plaże, ale również, a może przede wszystkim, ludzką życzliwość. Chorwacja jest uważana za swojego rodzaju „perełkę”, jeżeli chodzi o żeglowanie czy nurkowanie, z pewnością można do blasku tej perełki dołożyć również postawę ludzi, która jest naprawdę imponująca i warta naśladowania. W tym kraju (co się na ogół zdarza w innych państwach) spotkanie z policją, oznacza raczej otrzymanie pomocy niż kłopoty, chyba że będziemy się zachowywali naprawdę nieprawidłowo.

Wpływ obcych kultur na kulturę Chorwacji

Chorwacja ma stosunkowo atrakcyjne położenie, również pod względem strategicznym, nic więc dziwnego, że terenami dzisiejszej Chorwacji interesowano się już od początków naszej ery. Przybywało tu wiele plemion, mniej i bardziej znaczących, i na pewno wszystkie miały jakiś wpływ na rozwój tych ziem. Już w pierwszych wiekach naszej ery znajdowała się tu rzymska prowincja, w kolejnych wiekach natomiast ziemie te były najeżdżane między innymi przez plemiona Awarów, Ostrogotów oraz przez plemiona słowiańskie. Na pewno bardzo duży wpływ na kulturę Chorwacji mieli przede wszystkim starożytni Rzymianie, którzy pozostawili po sobie wiele zabytków. Jednym z bardziej atrakcyjnych miast pod tym względem jest przede wszystkim Pula, położona w malowniczej krainie o nazwie Istria. Właśnie tam możemy odnaleźć wiele zabytków, pochodzących z okresu rzymskiego. Możemy tam zwiedzić między innymi słynny amfiteatr, który został wybudowany za czasów cesarza Wespazjana, jest tu także wspaniały Mały Teatr Rzymski oraz jeszcze kilka innych zabytków, które na pewno warto zobaczyć. Oczywiście zabytki z okresu rzymskiego możemy odnaleźć również w innych miastach, jest ich całkiem sporo. Z najbardziej znaczących plemion warto także wspomnieć o Dalmatach, którzy mieli wpływ przede wszystkim na rozwój Dalmacji, jednej z najbardziej znanych i malowniczych krain dzisiejszej Chorwacji. Nazwa Dalmacja jest zawdzięczana właśnie temu członkom tego plemienia, a pojawili się oni na tutejszych ziemiach już w V wieku przed naszą erą.

Zwierzęta w Chorwacji

Ze względu na swoje położenie, sprzyjający klimat oraz ukształtowanie powierzchni, Chorwacja może się poszczycić wieloma rzadko spotykanymi gatunkami zwierząt. Przykładem mogą być duże gatunki ssaków – w Europie znajduje się naprawdę niewiele miejsc, w których można spotkać tyle potężnych drapieżników.

Zacznijmy od tego, że zachowały się tutaj niemal wszystkie wielkie drapieżniki. Można więc natknąć się na niedźwiedzia brunatnego, rysia, wilka czy żbika. Równie popularne są kuny. Co ciekawe, z tymi zwierzętami z rodziny łasicowatych związana jest chorwacka waluta. To właśnie od nich wzięła swoją nazwę, gdyż w dawnych czasach środkiem płatniczym były właśnie skóry kun.

W przypadku przedstawicieli rodziny jeleniowatych, należy wymienić: jelenie szlachetne, daniele i sarny. Na niektórych wyspach (np. Brijuni, Cres) można też spotkać kozice i muflony. Z kolei liczne jaskinie są doskonałym miejscem dla nietoperzy. Żyje ich tutaj aż 30 gatunków, przy czym niektóre z nich są zagrożone wymarciem. Ewenementem jest również nietoperz molos, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 45 cm.

Za najsympatyczniejszego ssaka w Chorwacji uważa się jednak delfiny butlonose.

Rady i wskazówki: co warto wiedzieć przed wyjazdem do Chorwacji.

Rada numer 1: przed wyjazdem zajrzyjcie na forum cro.pl! Nigdzie nie ma tyle informacji o Chorwacji, co na forum.

Pieniądze. Według opinii panującej na forum, najlepszym sposobem płacenia w Chorwacji jest płacenie kartą kredytową. Kartą można płacić praktycznie wszędzie, nawet w małych butikach czy w kasach parków narodowych.
Drugi dobry sposób na zdobycie chorwackich kun to wyjęcie ich na miejscu z bankomatu. W Tribunj jest bankomat, w Novalji jest ich kilka, podobnie w mieście Pag.
Trzeci sposób to zabranie w gotówce złotówek lub euro i wymiana ich w Chorwacji w banku na kuny.
Najgorszym i najdroższym sposobem zdobycia kun jest kupienie ich za złotówki w polskim kantorze.

Karty kredytowe — lepiej jest mieć karty Maestro/Mastercard niż Visa, gdyż Visa przy każdej operacji pobiera 2% za przewalutowanie.
Przed wyjazdem należy sprawdzić w swoim banku, czy nie pobiera on dodatkowej prowizji za wybieranie pieniędzy z bankomatu za granicą — dla przykładu mBank nie pobiera prowizji, a Volkswagen Bank direct pobiera każdorazowo 10zł od wypłaty.

Co zabrać ze sobą: należy sprawdzić, czy na miejscu będzie czajnik elektryczny (nie wszędzie jest). W większości apartamentów z aneksem kuchennym znajdują się garnki, sztućce, szklanki i tak dalej. Prawie wszędzie będą również ręczniki, ale dobrze jest zabrać ze sobą ręczniki do plażowania.
Nie można zapomnieć: emulsji do opalania (chociaż na miejscu bez problemu można je kupić), a także warto zabrać środki odstraszające komary. Chociaż komarów nie jest dużo, te, które są, bywają bardzo żarłoczne.
Na plażach w Chorwacji koniecznością jest posiadanie dobrych butów do wody — zwłaszcza dla dzieci! Z reguły można je kupić na miejscu, ale w Tribunj w pierwszej połowie czerwca sklepy z butami były zamknięte.

Uwaga — oszuści! W Chorwacji tubylcy dość często mylą się na swoją korzyść — zarówno w sklepach, jak i na bramkach na autostradzie. Należy wszędzie prosić o paragony i sprawdzać ceny (oraz wydana resztę) dwa razy.

Zwiedzanie: na zwiedzanie miast zdecydowania lepiej wybrać się późnym popołudniem lub wręcz wieczorem. Unikniemy okropnego, południowego skwaru. Niestety, część obiektów jest wieczorem zamykana, więc wcześniej trzeba sprawdzić godziny otwarcia tych zabytków, które planujemy zwiedzić.

Dojazd do Chorwacji

 

CIESZYN –E462 – Frydek Mistek – Olomouc – BRNO 199 km
BRNO – E461 (52) – Pohorelice – MIKULOV 51 km
MIKULOV – E461 (7) – WIEDEŃ 81 km
WIEDEŃ A22-A23-A2 (E59)- GRAZ 199 km
GRAZ A2-A9 (na węźle „Knoten Graz-West” skręcamy na Maribor/Slowenien A9) – MARIBOR
MARIBOR – 1 (E59) – Ptuj 9 (E59) – Karpina A2 (E59) (koszt przejazdu 42 HRK) – ZAGREB 76 km
ZAGREB A2 (E59)- A1 (E65) od Karlovac – A6 (E65) – przed RIJEKA (zjazd Oštrovica) skręcasz na drogę 501 na Krizisce (koszt przejazdu 52 HRK) 184 km
KRIZISCE drogą 523 i potem 102 przez most (koszt przejazdu 30 HRK) na wyspę KRK
KRK drogą 102 potem 104 do VALBISKA 32 km
VALBISKA – MERAG–przeprawa na wyspę CRES (koszt promu=samochód 96 HRK + osoba dorosła 15 HRK oraz dziecko 7,50 HRK)
MERAG drogą 100 do MALI LOSINJ 68 km.

  • 1. Pod TYM adresem znaleźć można aktualne ceny winietek na przejazdy autostradami w krajach tranzytowych (Czechy, Austria, Słowenia) do Chorwacji.
  • 2. Ceny autostrad (na dzień 23.04.2012) w Chorwacji – Hrvatski Autoklub(ceny w Kunach).
I – pojazdy o 2 osiach i wysokości do 1,3 m
II – pojazdy o 3 i więcej osiach oraz wysokości do 1,3 m
III – pojazdy o 2 i 3 osiach oraz wysokości ponad 1,3 m
IV – pojazdy o 4 i więcej osiach oraz wysokości ponad 1,3 m
odcinek I II III IV
Zagrzeb – Karlovac (A1) 16 29 38 67
Zagrzeb – Zadar (A1) 105 167 242 373
Zagrzeb – Šibenik (A1) 134 208 305 466
Zagrzeb – Split (A1) 157 243 357 543
Zagrzeb – Krapina (A2) 10 15 25 40
Zagrzeb – Bregana (granica Słowenii; A3) 5 7 10 20
Zagrzeb – Ivanić Grad (A3) 9 13 21 30
Zagrzeb – Novska (A3) 34 49 77 112
Zagrzeb – Slavonski Brod (A3) 68 99 152 222
Zagrzeb – Županja (granica Serbii, A3) 92 137 206 300
Zagrzeb – Varaždin (A4) 23 34 52 77
Zagrzeb – Čakovec (A4) 29 44 66 98
Zagrzeb – Goričan (granica Węgier, A4) 36 54 81 120
Rijeka – Zagrzeb (A6/A1) 56 101 134 235
Rijeka – Zadar (A6/A1) 103 164 237 364
Rijeka – Šibenik (A6/A1) 132 205 300 457
Rijeka – Split (A6/A1) 155 240 352 534
Rupa – Rijeka 5 7 10 20
Opłata za przejazd mostem na wyspę Krk 30 40 70 120
  • 3. Prom na wyspę Cres (ceny w Kunach).
Ceny promu Valbiska-Merag lub Merag-Valbiska: samochód osobowy 96 HRK; osoba dorosła 15 HRK; dzieci 7,50 HRK.
Godziny kursów:
01.06. – 02.07.2012 oraz 01.09. – 30.09.2012 03.07. – 31.08.2012
VALBISKA MERAG VALBISKA MERAG
05:45 06:30 05:45 06:30
07:15 08:30 07:15 08:30
09:15 10:00 09:15 10:00
10:45 11:30 10:45 11:30
12:00 12:45 12:00 12:45
13:30 14:15 13:30 14:15
15:00 15:45 15:00 15:45
16:30 17:15 16:30 17:15
18:15 19:00 18:15 19:00
19:45 20:30 19:45 20:30
21:30 22:30 21:15 22:00
23:15 23:59 22:30 23:00
23:30 23:59

 

– ważne numery telefonów:
Policja – 92, Straż pożarna – 93, Pogotowie – 94
Pomoc na drogach zapewnia HAK (Autoclub Chorwacki) – telefon 987

– przydatne informacje dla kierowców:
W czasie podróży samochodem, kierowca powinien posiadać ważne prawo
jazdy, świadectwo badania technicznego pojazdu i zieloną kartę (teraz
nie jest konieczna, ale polecam wykupienie ubezpieczenia, które nie jest
drogie a zapewnia „spokój ducha”). Konieczne będą również kamizelki
odblaskowe, „europejska” apteczka, linka holownicza, zapasowe żarówki.

– używanie komórki podczas jazdy:
Używanie komórki podczas jazdy jest zabronione – wysokie mandaty.

– dozwolone prędkości:
miasto – 50 km/h
poza miastem – 90 km/h, z przyczepą mieszkalną 80 km/h
droga szybkiego ruchu – 110 km/h, z przyczepą mieszkalną 80 km/h
autostrada – 130 km/h, z przyczepą mieszkalną 80 km/h

– mandaty za szybką jazdę w mieście:
300 HRK – przekroczenie prędkości o 0-10 km/h
500 HRK – przekroczenie prędkości o 10-20 km/h
1000 HRK – przekroczenie prędkości o 20-30 km/h
2000 HRK – przekroczenie prędkości w mieście o 30-50 km/h
5000-15000 HRK lub 60 dni aresztu – przekroczenie prędkości o 50km/h

– mandaty za szybką jazdę poza miastem:
500 HRK – przekroczenie prędkości o 20-30 km/h
1000 HRK – przekroczenie prędkości o 30-50 km/h
3000-7000 HRK – przekroczenie prędkości o 50km/h

– poziom alkoholu w krwi:
Prawo dopuszcza 0,5 promila alkoholu w krwi, jeżeli kierowca nie spowodował wypadku. Przy jakimkolwiek wypadku samochodowym mandat jest większy. Prawo stanowczo zabrania spożywania alkoholu przez kierowców poniżej 24 lat, oraz kierowców zawodowych.
Do 0,5 promila alkoholu we krwi – mandat 700 HRK
Od 0,5 do 1 promila alkoholu we krwi – mandat 1000-2000 HRK
Od 1 do 1,5 promila alkoholu we krwi – mandat 2000-5000 HRK
Ponad 1,5 promila – mandat 5000-15000 HRK lub 60 dni aresztu

Pogoda w Chorwacji

 

Pogoda w Chorwacji jak najbardziej zachęca do spędzania tam urlopu, i to nie tylko latem. Szczególnie sprzyjający klimat dla człowieka występuje na chorwackich wyspach, na których jest dużo roślinności. W miejscach takich można znaleźć cień a temperatura jest schładzana poprzez wiejący od strony Adriatyku lekki wiatr.

Bardzo wiele osób wyjeżdża do Chorwacji na wczasy kiedy w Polsce jest jesień, zima (na chorwackich wyspach temperatura nie spada poniżej zera) czy też wiosna. Innymi kryteriami odnośnie pogody w Chorwacji kierują się żeglarze, nurkowie, rowerzyści (jazda w upalny dzień po rozgrzanym terenie nie sprawi wiele radości).

Temperatura w ciągu dnia pomiędzy kwietniem a październikiem waha się od 20 do 31 stopni Celsjusza w dzień i od 13 do 24 stopni Celsjusza w nocy – najcieplejsze miesiące to Lipiec i Sierpień. W okresie tym temperatura wody oscyluje pomiędzy 16 i 25 stopniami Celsjusza. Niewiele występuje dni deszczowych w poszczególnych miesiącach.

Powyższe informacje zachęcają do spędzenia wczasów w Chorwacji. Piękne wschody słońca. Długie, ciepłe i słoneczne dni. Przepiękne zachody słońca oraz ciepłe wieczory i noce, zachęcające do aktywności.

Kiedy najlepiej odwiedzić Chorwację?

Planujesz podróż do Chorwacji i zupełnie nie wiesz, w jakim czasie najlepiej odwiedzić ten przepiękny kraj położony nad lazurowymi wodami morza Adriatyckiego? Z całą pewnością warto wiedzieć przede wszystkim o zróżnicowaniu pod względem klimatu. Na wybrzeżu zetkniemy się bowiem z klimatem śródziemnomorskim, natomiast w głębi kraju temperatury mogą być już nieco niższe, warto wziąć więc to pod uwagę, w zależności od tego, które miejsce zamierzamy wybrać na wypoczynek. Na pewno większość turystów wybiera przede wszystkim wybrzeże morza Adriatyckiego, gdzie wiele jest nowoczesnych kurortów
z luksusowymi hotelami i ośrodkami rekreacyjno – wypoczynkowymi. Nie znaczy to jednak, że przez cały nasz pobyt musimy przebywać tylko i wyłącznie na wybrzeżu, bowiem Chorwacja kontynentalna skrywa w sobie również wiele fascynujących oraz naprawdę magicznych miejsc, uroczych miasteczek, które warto odwiedzić podczas swojej podróży do Republiki Chorwacji. Na pewno wiele osób wie, że Chorwacja to przede wszystkim takie miasta, jak Szybenik, Rijeka, Osijek czy oczywiście Zagrzeb, stolica Chorwacji, miasto niezwykle wyjątkowe oraz atrakcyjne pod względem turystycznym. Zdecydowanie najwięcej osób odwiedza Chorwację w sezonie letnim, a więc w okresie od czerwca do września. Wówczas plaże bywają zatłoczone, zwłaszcza w tych największych kurortach. Można więc pomyśleć o odwiedzeniu Chorwacji w maju bądź w październiku, zwłaszcza, że w tych miesiącach temperatury na wybrzeżu są również całkiem przyjemne.

Turystyka w Chorwacji

Planujesz podróż do Chorwacji i zupełnie nie wiesz, w jakim czasie najlepiej odwiedzić ten przepiękny kraj położony nad lazurowymi wodami morza Adriatyckiego? Z całą pewnością warto wiedzieć przede wszystkim o zróżnicowaniu pod względem klimatu. Na wybrzeżu zetkniemy się bowiem z klimatem śródziemnomorskim, natomiast w głębi kraju temperatury mogą być już nieco niższe, warto wziąć więc to pod uwagę, w zależności od tego, które miejsce zamierzamy wybrać na wypoczynek. Na pewno większość turystów wybiera przede wszystkim wybrzeże morza Adriatyckiego, gdzie wiele jest nowoczesnych kurortów z luksusowymi hotelami i ośrodkami rekreacyjno – wypoczynkowymi. Nie znaczy to jednak, że przez cały nasz pobyt musimy przebywać tylko i wyłącznie na wybrzeżu, bowiem Chorwacja kontynentalna skrywa w sobie również wiele fascynujących oraz naprawdę magicznych miejsc, uroczych miasteczek, które warto odwiedzić podczas swojej podróży do Republiki Chorwacji. Na pewno wiele osób wie, że Chorwacja to przede wszystkim takie miasta, jak Szybenik, Rijeka, Osijek czy oczywiście Zagrzeb, stolica Chorwacji, miasto niezwykle wyjątkowe oraz atrakcyjne pod względem turystycznym. Zdecydowanie najwięcej osób odwiedza Chorwację w sezonie letnim, a więc w okresie od czerwca do września. Wówczas plaże bywają zatłoczone, zwłaszcza w tych największych kurortach. Można więc pomyśleć o odwiedzeniu Chorwacji w maju bądź w październiku, zwłaszcza, że w tych miesiącach temperatury na wybrzeżu są również całkiem przyjemne.

Kuchnia w Chorwacji

 

Chorwacja posiada bardzo urozmaiconą kuchnię i oferuje spory asortyment dań mięsnych, warzywnych oraz potraw z owoców morza. Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą: meso sa žara – mięso z grilla (najczęściej wieprzowina), miješa no meso – kilka rodzajów mięsa z warzywami, čevapči (paluszki z mielonego mięsa), pljeskavica (kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa). W Chorwacji lokalne knajpki, w których podaje się specjalności narodowe nazywają się konoby.

Nie mniejszy jest wybór potraw rybnych, w wielu restauracjach można zjeść brodet – kilka gatunków ryb w sosie, riba sa žara – rybę z grilla (zazwyczaj makrela), czasami można też zamówić bardzo smaczne i pozbawione ości mięso z rekina (Morski pas czyli Morski pies). Najpopularniejszymi potrawami z owoców morza są lignje, czyli kalmary, które wspaniale smakują oraz raki (škampi), które posiadają wyśmienite mięso. Ponadto surowe ostrygi skropione cytryną (kamenice czy osztrige), smażone sepie pokrojone w prążki, homar (hlap) i langusta (jastog), którą podaje się gotowaną lub smażoną (panierowana w cieście i polana majonezem). Ze względu na dużą ilość turystów z Włoch można zjeść pyszną pizzę.

Kawę podaje się jak espresso, w maleńkich filiżankach. Możemy sobie zamówić podwójne espresso (dupli espresso), lub dużi espresso – z większą ilością wody.

Napoje alkoholowe to piwo lub wino. Wino w Dalmacji pije się podczas jedzenia mieszając czerwone z wodą w lub białe z lemoniadą. Tak podane wino jest orzeźwiające i bardzo dobrze smakuje z miejscowymi potrawami.

Tradycyjnym alkoholem jest Rakija – bimber zrobiony z miejscowego wina. Napiwki – za dobrze wykonaną usługę w hotelu, restauracji czy na wycieczce (przewodnik) lub opiekę rezydenta, można wynagrodzić pozostawiając napiwek. W restauracjach można zostawić na przyniesionym przez kelnera talerzyku od 5-15% sumy.

Wiele osób tam jeżdżących nie przepada za tamtejszymi specjałami i biorą ze sobą żywność, a na miejscu kupują jedynie chleb, świeże warzywa i owoce. Przygotowywanie własnych posiłków jest możliwe głównie w apartamentach i na kempingach, bowiem tam znajdują się kuchnie turystyczne. Produkty spożywcze (w tym nawet owoce południowe, co dziwne) są droższe o około 20 – 30% niż w Polsce. Dlatego wielu Chorwatów na większe zakupy wybiera się za granicę na przykład na Węgry, do Słowenii czy nawet do Austrii. Z zaopatrzeniem nie ma większych problemów – może poza czarną herbatą, która jest tam nazywana indyjską. Najlepiej robić zakupy w dużych sklepach przede wszystkim ze względu na wybór.

Kuchnia w Chorwacji dla miłośników jedzenia

Nawet w mniejszych i mniej popularnych miejscowościach nie ma problemu ze znalezieniem jakiegoś miejsca do zjedzenia smacznego posiłku. Wysokość napiwków jest dowolna i nie jest ona wliczana w koszt potraw. Dla wielu turystów dziwne jest to, że w Chorwacji praktycznie nie ma tak popularnych u nas budek z fast foodami. Na pewno może mieć kłopot ktoś kto lubi hamburgery czy hot – dogi. Ciężko jest również znaleźć jakiś lokal z tanimi obiadami. U nas modne, zwłaszcza w większych miastach, są bary mleczne, natomiast tam one w ogóle nie funkcjonują.

W zamian za to warto popróbować charakterystycznych potraw regionalnych. Na przykład przysmakami Istrii i Kwarneru sa sery i zimne dania. Posiłek tam zazwyczaj zaczyna się od tacy z prsutem (wędzona wędlina), serem i oliwkami. Przede wszystkim podawane są jednak dania z homara, ryb, małży i krewetek (najlepsze są z kanału Limskiego). Bardzo popularne z nich są zupy rybne, gulasz rybny, czy też ryż z owocami morza (rizot). Nie mniej smaczna jest również manistra (manestra lub manestera). Potrawa ta powstała w oparciu o włoskie minestrone oraz potrawy z makaronem i mięsem z dodatkiem trufli, które są tu uprawiane.

W regionie śródlądowym (obszar Gorskiego Kotaru i Liki) tradycją jest, że jedzenie przyrządza się na żywym ogniu. Spożywa się tam różne mięsa, a głównie jagnięcinę, baraninę, wieprzowinę i dziczyznę. Bardzo popularna do tego jest palenta – gotowana miazga kukurydziana, ziemniaki, kiszona kapusta, groch, kozie i krowie mleko oraz wyśmienite sery (na przykład ser basa i sery wędzone). Region ten również bogaty jest w grzyby, kuchnia Varazdinu Zagrzebia oferuje bardzo smaczny kotlet cielęcy z serem oraz pieczone gulasze i makrony. W miejscowości Medimurju koniecznie trzeba skosztować indyka ze słoniną lub kiszkę, a do nich przystawki z zapieczonego grochu i ziemniaków, suszonego lub wędzonego sera krowiego. Banovina stała się słynna dzięki wędlinie salama (Gavrilovic salama) oraz innym pysznym kiełbaskom. W Dalmacji panuje moda na tak zwaną zdrową żywność i nietłustą kuchnię (większość potraw gotowana jest na wodzie lub pochodzi z grilla) opartą głównie na produktach pochodzących z wyrobów własnych. W większości są to ryby, kalmary, ośmiornice, kraby, homary, małże, warzywa, cielęcina, jagnięcina i wieprzowina przyrządzone na różne sposoby (najczęściej z rożna). Do wszystkiego jest tu stosowana oliwa z oliwek. Będąc w tamtym regionie warto też spróbować dalmatyńskiego gulaszu z kopytkami (pasticuda), warzyw podawanych z mięsem, manestry – makaronu z mięsem mielonym czy arambasici – faszerowanych liści winogronowych. Do każdej potrawy jest podawana sałatka składająca się z wielu warzyw (pomidory, ogórki, papryka, biała kapusta i wszystko to przyprawione oliwą z oliwek wraz z octem winnym). Na wyspach Hvar, Korcula i Brac podają bardzo smaczną potrawę – vitalac. Jest to danie z podrobów jagnięcych nadzianych w jelito i upieczone na grillu. Co ciekawe jedynie na wyspie Visa dostępna jest pizza z serdelami. Tereny położone w pobliżu źródeł wody słodkiej znane są z egzotycznych dań z żab i raków (dolina Neretwy, Trilj i Cetina).

W regionie Slavonii i Branjii je się dużo białego chleba, makaronu, ziemniaków, grochu słoniny, dań z produktów mlecznych, indyków oraz wieprzowiny. Można tam również spróbować ostrego gulaszu, dania regos (kilka gatunków mięsa z makaronem) czy fispaprikas – makaron z różnymi gatunkami ryb. Typową dla tych regionów potrawą jest wędzona i suszona szynka wieprzowa, kiełbaski podawane z domowym serem, papryką, pomidorem i młodą cebulką lub kiszonymi jarzynami. Charakterystyczne dla kuchni chorwackiej są także potrawy mączne w bardzo różnych postaciach. Znajdują się wśród nich bardzo lubiane knedle z mąki lub bułki, które nadziewa się twarogiem i pokrojonymi w kostkę, ugotowanymi warzywami. Popularnością cieszy się również nabiał. Jego najpowszechniejszym przedstawicielem jest twaróg ze śmietaną oraz wędzony, krowi ser. Za jego pomocą przygotowuje się specjalne naleśniki, które można nadziać serem, polać śmietaną i zapiec w piekarniku. Podstawowym daniem są też suszone na powietrzu białe sery z przyprawami.

W miejscowościach turystycznych można pójść do cukierni. Ich wystrój zazwyczaj jest skromny, ale zawsze stoją tam gabloty z kolorowymi gałkami lodów, oraz przepysznymi, bardzo słodkimi ciastami. Typowy deser w Dalmacji to owoce, suszone figi, winogrona, miód, jajka, ciastka (rafioli, mandulat, smokvenjak). W regionie Slavonii i Baraniji piecze się ciasta z orzechami, makiem lub dżemem śliwkowym.

Jeżeli chodzi o napoje, to jest bardzo widoczna różnica pomiędzy wybrzeżem, a resztą kraju. Chorwacja słynie z wyrobu win (aż 700 gatunków win z chronionym pochodzeniem geograficznym), rakij, soków owocowych, piw i wód mineralnych. Na wybrzeżu w ogóle nie pija się herbaty, jedynie jako lekarstwo. Wino jest tu bardzo popularnym trunkiem, a proces jego produkcji często wywodzi się za starożytnych tradycji winobrania. Jest ono głównym trunkiem podawanym podczas spożywania posiłków. Popularne jest także piwo oraz napoje chłodzące. Jeżeli chodzi o mocniejsze trunki, to najbardziej popularna jest oczywiście rakija, czyli wódka, najczęściej domowej roboty. Jeżeli chodzi o ceny, to alkohole w Chorwacji są w większości tańsze niż w Polsce. Na południu kraju oraz na wielu wyspach ludzie do posiłków piją bewandę (bevandu – ciężkie czerwone wino zmieszane z wodą mineralną), a na północnym – zachodzie gerszmit (gemist – wytrawne, aromatyczne wino z dodatkiem wody mineralnej). W tym kraju wino jest traktowane jako składnik posiłku i najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia, więc nie ma znaczenia godzina jego podawania. Do obiadu podawane na ogół są wina ziołowe: lozovaca i travarica.

W Chorwacji praktycznie od bardzo niedawna jest jedzony drób. Odkąd pojawił się w tym kraju w wielu regionach jest jedną z ulubionych potraw. Jest on przyrządzany na wiele różnych sposobów. Będąc w Chorwacji można bardzo szybko dostrzec „sezonowość” potraw. Dla Chorwatów najbardziej lubianą zupą jest oczywiście jest rosół, jednak na przykład latem zdecydowanie wolą lekkie zupy jak na przykład ogórkową czy delikatną zupkę z fasolki szparagowej. Natomiast w zimie najbardziej popularne są cięższe zupy z ziemniaków czy fasoli. W kuchni chorwackiej podobnie jak i polskiej króluje mięso pod każdą postacią. Najbardziej popularnymi rodzajami mięs są baranina i jagnięcina oraz wieprzowina, najchętniej grillowana. Oprócz mięs z grilla Chorwaci spożywają kotlety i pieczenie według starych receptur. Specjalnością tej kuchni jest także wędzona wieprzowina konserwowana w smalcu, polędwica wieprzowa z suszonymi śliwkami w sosie śmietanowym czy tradycyjne wędliny przyprawiane czerwoną papryką. Potrawy mięsne spożywane są tutaj z dodatkiem ziemniaków, ryżu, polenty z mlekiem, makaronu. Do tego podaje się jeszcze różne sałatki i surówki z białej i czerwonej kapusty, pomidorów, papryki, gotowanej fasoli i różnych gatunków sałat. Natomiast w zimie doceniane są przygotowywane przetwory z warzyw i owoców.

W Chorwacji turyści mogą spróbować wielu potraw tradycyjnych dla tego kraju i niespotykanych w innych regionach świata. Są to na ogół potrawy wykonywane na podstawie tradycyjnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ich niespotykany smak turyści zapamiętują na długo i w związku z tym, jak wskazują dane statystyczne, bardzo wielu z nich (około 70%) wraca praktycznie co roku.

Obiekty na terenie Chorwacji wpisane na listę UNESCO

Na terenie Chorwacji możemy znaleźć wiele ciekawych zabytków. Szczególnie ciekawe są przede wszystkim te, które znalazły się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO, więc na nie na pewno należy zwrócić uwagę, jeśli tylko uda nam się odwiedzić Chorwację. Przede wszystkim na pewno warto odwiedzić Trogir, nieduże chorwackie miasto, które posiada wyjątkowe Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO. To wyjątkowo piękna Starówka, która na pewno zachwyci każdego turystę, nawet tego najbardziej wymagającego. To oczywiście nie jedyny zabytek chorwacki, który znalazł się na też ważnej liście. Na pewno warto wspomnieć także o kilku innych zabytkach, które możemy zobaczyć podczas naszej wycieczki do tego zakątka Europy. Na liście UNESCO znalazł się więc też również między innymi Pałac Dioklecjana w Splicie oraz bazylika Eufrazyjska, którą odnajdziemy w mieście o nazwie Porec. Pałac Dioklecjana to unikatowy zabytek, będący dawną rezydencją zbudowaną przez cesarza Dioklecjana. To na pewno miejsce wyjątkowe oraz ważne, gdyż powstanie tego pałacu datuje się na III wiek naszej ery, jest to więc obiekt, który liczy sobie wiele lat. Oczywiście nie cały pałac przetrwał do naszych czasów współczesnych, udało się przetrwać między innymi mauzoleum, świątyni Jowisza oraz kilku innym miejscom, które możemy obejrzeć i zwiedzić. Na liście UNESCO znalazły się także: katedra w Szybeniku oraz oczywiście malownicze jeziora Plitwickie, znajdujące się w Parku Narodowym Jezior Plitwickich.

Raj dla żeglarzy

Od kiedy dobiega końca wojna w Chorwacji, kraj ten stawia na turystykę – tym bardziej, że ma do tego wyśmienite warunki. Wspaniałe morze, piękne góry i zielone wyspy, to czynniki, które przyciągają turystów nie tylko z całej Europy, ale również ze świata. Adriatyk, nad którym położony jest ten kraj, sprzyja rozwojowi turystyki związanej z wodą. Są tu wspaniałe plaże, jedne z najlepszych w Europie miejsc do nurkowania, a duża ilość słońca i odpowiednie wiatry sprzyjają żeglarzom.

Do niedawna nurkowanie było uważane za sport bardzo niebezpieczny i przeznaczony jedynie dla wyczynowców. Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki oraz pojawieniem się coraz lepszego sprzętu, wzrosło też bezpieczeństwo związane z uprawianiem tej dyscypliny. Od niedawna nurkowanie jest traktowane jako sport przyjemny, relaksacyjny, nie wymagający specjalnej kondycji, a przede wszystkim przeznaczony dla każdego.

Świat podwodny Chorwacji jest bardzo bogaty. Żyje tam mnóstwo kolorowych ryb, występuje wiele podwodnych łąk, wspaniałych wraków statków oraz znalezisk archeologicznych. Temperatura wody w morzu latem wynosi 23 – 27 stopni Celsjusza, a więc do nurkowania wystarczy skafander o grubości 5-6 milimetrów.

Chorwacka część Adriatyku może zachwycić bardzo różnorodną fauną i florą. Świat ryb jest bardzo bogato reprezentowany przez wiele gatunków z rodziny babkowatych i ślizgowatych. Można tam zobaczyć niezwykle ciekawe okazy. Występują tam między innymi: apagon, chromis kasztanowy, talasomia pawia, granik, skorpena, konger i amarela. Krawędzie skał i dno morskie porastają mszywioły, gąbki, korale madreporowe i algi. W czasie nurkowania przy dnie na pewno spotkamy także inne stworzenia morskie takie jak: ośmiornice, kalmary, strzykwy, jeżowce i rozgwiazdy.

Nie mniejszą atrakcją dla nurków są liczne wraki statków. Jednymi z najbardziej znanych są pozostałości amfor, w których Rzymianie przewozili towary (najwięcej w pobliżu miejscowości Cavat koło Dubrownika). Natomiast w okolicy półwyspu Peljesac na dnie leży niemiecki torpedowiec S – 57. Niedaleko od wybrzeża znajdziemy również wiele pięknych podwodnych jaskiń. Najbardziej znane z nich to z pewnością Odisjeva splija (Jaskinia Odyseusza) – położona na wyspie Mljet, i nie mniej urokliwa – Błękitna Jaskinia na wyspie Bisevo. Właśnie w niej, według opowieści, przed swoimi wrogami ukrywał się marszałek Broz – Tito. Bardziej doświadczeni nurkowie mogą natomiast podziwiać jedną z najpiękniejszych jaskiń na Adriatyku, znajdującą się na wyspie Korcula, w rejonie cyplu Kljuc. Istnieje tu podwodna komora z powietrzną kopułą.

Na wybrzeżu chorwackim znajduje się wiele centrów nurkowych, zaopatrzonych w odpowiedni sprzęt, łodzie oraz zatrudniających instruktorów. Jest również możliwość zrobienia uprawnień nurkowych. Wszyscy chętni muszą się zapisać na kurs, który średnio trwa około pięciu dni. Należy jednak pamiętać, że niektóre tereny tego kraju są objęte całkowitym zakazem nurkowania. Przepis ten dotyczy parków narodowych Brijuni i Krka, szczególnych rezerwatów i parków przyrody. Zakaz ten również obowiązuje na części wód wewnętrznych i dotyczy portów, przystani, obszarów wzmożonego ruchu oraz morza w promieniu 100 metrów od zakotwiczonych statków wojennych oraz strzeżonych obiektów wojskowych na wybrzeżu.

Drugą bardzo ważną i świetnie rozwiniętą dyscypliną na wybrzeżu Chorwacji jest żeglarstwo. Klimat śródziemnomorski, który panuje w tym kraju bardzo sprzyja amatorom wodnego szaleństwa. Wysokie temperatury i ciepłe morze, olbrzymie ilości słońca i sprzyjające wiatry to raj dla amatorów wodnego szaleństwa. W tym kraju istnieje wiele miejsc do uprawiania tego sportu. Zabronione jest tam pływanie statkami motorowymi lub żaglówkami w odległości mniejszej niż 50 metrów od brzegu, żegluga i postoje w strefach archipelagu Brijuni. O bezpieczeństwo żeglugi wszystkich jednostek po terytorium Republiki Chorwacji dbają kapitanaty portów i ekspozytury kapitanatów portów. Podlegają one Ministerstwu Morza, Turystyki, Transportu i Rozwoju. W Chorwacji można żeglować mniejszymi statkami w odległości mniejszej niż 50 metrów od wybrzeża tylko na terenach gdzie nie jest to zabronione, podobnie sprawa wygląda z pływaniem łodzią motorową (z tym, że wtedy odległość od brzegu wynosi 300 metrów).
Na regaty do tego kraju przyjeżdżają żeglarze z całej Europy. Warunki pogodowe i na morzu są bardzo dobre, a baza dla miłośników pływania na łódce jest świetnie zorganizowana. Wzdłuż wybrzeża istnieje wiele przystani dla łódek, połączonych od razu oczywiście z bazą hotelową lub chociażby kempingami. Plaże są czyste i bardzo atrakcyjne.

Nie bez powodu Chorwacja jest uważana za perełkę wśród żeglarzy i nurków. Doskonałe warunki, a także odpowiednia infrastruktura i przyjaźni ludzie to podstawa. Dlatego właśnie tak wielu turystów wybiera ten kraj, a większość z nich wraca tu co roku. Chorwacja jest również bardzo często wybierana przez całe rodziny z małymi dziećmi. Kraj ten ma opinię bardzo czystego i bezpiecznego (przynajmniej jeśli chodzi o tereny turystyczne).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.