Arboretum w Trsteno

 

Około dwadzieścia kilometrów na północny zachód od Dubrownika, przy Magistrali Adriatyckiej jest niewielka miejscowość Trsteno.

Już w dawnych czasach przyciągała swym urokiem dubrownickich dygnitarzy. Charakteryzuje się pięknym widokiem na wyspę Lopud. Jest w niej wiele starych pałaców, pozostałości po jej najlepszych czasach. W 1502 roku powstała tu rezydencja Ivana Guceticia została ona otoczona dużym ogrodem, który z brzegiem lat poszerzano. Z całego niemal świata sprowadzano do niego okazy wielu egzotycznych roślin. W miejscach między roślinami poumieszczano pseudoantyczne budowle. Właśnie w ten sposób powstało arboretum, które do 1991 roku było uważano za najwspanialsze w Europie (jednak w czasie wojny duża część uległa zniszczeniu). Wchodząc do tego miejsca trafiamy od razu na szeroką ścieżkę, która prowadzi w dół, na skarpę, z której rozciągają się fantastyczne widoki.

 W górnej części Trstena znajduje się kościół świętego Wita z masywną wieżą. Nieopodal nie odnaleziono pozostałości po kaplicy z V wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.